Hardware, Networking

Wake On LAN – probuzení stroje z Internetu

Pro „probouzení“ stroje v LAN je potřeba splnit několik požadavků, ale v podstatě se pracuje na 2. vrstvě ISO/OSI. Více zde. Při probouzení stroje z WAN do hry vstupuje další vrstva a po cestě musí magick paket překonat router, který ho pošle do správného subnetu.
Pokud máte veřejnou IP adresu (pro případ WOL musí být navíc i pevná) a vlastní router, nastavení na routeru bude vypadat následovně:asus
Na obrázku je screenshot z konfigurace routeru ASUS WL500g Premium. V nastavení „NAT Setting –> Virtual Server“ je otevřen port TCP/UDP 80 a směrován do LAN na rozhraní 192.168.1.10 port TCP/UDP 3389, což je port, který defaultně používá microsoftí vzdálená plocha (Remote Desktop Protokol).
Pro „probuzení“ stroje pak stačí zadat do nějaké online WOL aplikace na internetu (např. http://wake-on-lan.samuraj-cz.com) IP adresu na WAN rozhraní routeru, MAC adresu probouzeného stroje a port, v tomto případě port č. 80. I když je udáváno, že magick paket je posílán jako UDP datagram na port 0, 7 nebo 9, spolehlivě fungují i ostatní porty stejně jako v tomto případě UDP 3389 – což je nakonec výhodné z hlediska bezpečnosti a jednoduchosti konfigurace v tom, že pro dvě služby je otevřen jeden port.

Napsat komentář

*

*povinné položky - email nebude zobrazen